Jak zrobić lukier na pierniczki?

lukier na pierniczki

W trakcie przygotowań ulubionych wypieków świątecznych, często pojawia się pytanie, jak zrobić lukier na pierniczki? A może polewa na pierniki będzie lepszym rozwiązaniem? Czego użyć do wykończenia, aby świąteczne pierniczki nie tylko wyśmienicie smakowały, ale również pięknie się prezentowały?

Świąteczny czas sprzyja powstawaniu smacznych wypieków, a także ich dekoracji. Często pojawiają się wątpliwości odnośnie wyboru polewy na świąteczne pierniczki – lukier czy polewa czekoladowa? Wszystko zależy od upodobań. Oba rozwiązania doskonale pasują do bożonarodzeniowych wypieków i są niezwykle proste w przygotowaniu. 

Jak zrobić lukier na pierniczki? Wystarczy zmieszać ze sobą poszczególne składniki, wskazane poniżej. Natomiast w przypadku polewy czekoladowej, należy rozpuścić w kąpieli wodnej ulubioną czekoladę. Lukier na pierniczki to najpopularniejszy sposób zdobienia bożonarodzeniowych wypieków. Można, przy jego użyciu stworzyć wyjątkowe dzieła – misternie udekorowaną choinkę, portret świętego Mikołaja, a także domek przyprószony śniegiem. Wszystko zależy od umiejętności i twórczej koncepcji. Można również upieczone i udekorowane pierniczki powiesić na choince lub umieścić w stroiku – będą pięknie się prezentowały i zachwycą każdego domownika. 

Lukier na pierniczki, który dostępny jest w sklepach zdecydowanie przyspiesza proces przyozdabiania naszych ulubionych wypieków. Jednak dla mniej zabieganych, świetną opcją będzie samodzielne przygotowanie masy na wykończenie. Nie jest to trudne zadanie, ani czasochłonne, natomiast może zaangażować wszystkich członków rodziny.

Aby wykonać domowy lukier na pierniczki przepis zawiera niewiele składników. Są to:

  • białka kurze
  • cukier puder
  • woda

Wystarczy powyższe produkty wymieszać ze sobą, aby finalnie otrzymać pyszny lukier. Ostatecznie wykończony całkowicie zasycha na pierniczkach. Jeśli chodzi o wodę, posiada ona świetne właściwości – można przy jej użyciu regulować gęstość masy. Aby uzyskać bardziej płynną strukturę wystarczy dodać więcej wody, lub mniej – wtedy lukier wyjdzie gęsty i śnieżnobiały.

lukier na pierniki

Lukier na pierniczki nie musi być wyłącznie biały – można dodać kolorowy barwnik, lub przygotować kilka porcji i do każdej dodać inny kolor. Wówczas wypieki uzyskają nie tylko dodatkowe walory estetyczne, ale także smakowe. Gotowe barwniki dostępne są w sklepach, jednak można również samodzielnie przygotować kolorową masę, dzięki której w kreatywny sposób wykończy się wypieki. Wystarczy zamiast wody dodać soki:

  • porzeczkowy, malinowy lub truskawkowy dla uzyskania czerwonego koloru,
  • marchewkowy, aby otrzymać pomarańczowy,
  • szpinakowy, dla zielonej kolorystyki

Pierniczki ozdobione przy pomocy takiego lukru będą efektywną ozdobą świątecznych stołów. Przepis na lukrowane pierniczki można urozmaicić, dodając sok z cytryny. Wówczas powstanie pyszna glazura. Spore grono osób uwielbia ten składnik i nie wyobraża sobie, aby ozdobny lukier na pierniczki nie zawierał oprócz słodkiego, również posmaku goryczy. Przygotowaną masę należy wylać na zimne pierniczki i całkowicie je pokryć. Dekorowanie pierników to proces łatwy i nie wymagający wielkiego nakładu czasu.

Polewa na pierniki zamiast lukru

Alternatywą dla lukru jest polewa na pierniki. Sposobów jej wykonania jest mnóstwo. Najszybszym rozwiązaniem, jest rozpuszczenie ulubionej czekolady w kąpieli wodnej. Można tutaj dodać śmietankę 30 procent, dla podbicia smaku i uzyskania bardziej kremowej konsystencji. Przy robieniu galaretki lub sernika będzie potrzebna wiedza, jak rozpuścić żelatynę do śmietany?

Jeżeli chcesz od podstaw stworzyć własną polewę czekoladową z preferowaną przez ciebie ilością kakao, przygotuj:

  • trzy łyżki masła
  • 2 łyżki mleka
  • cukier puder (niewielka ilość)
  • 4 łyżki kakao
lukier na pierniczki

Przepis na polewę do pierników:

Powyższe składniki należy rozpuścić na niewielkim ogniu. Ich poszczególną ilość można modyfikować dla uzyskania satysfakcjonującego smaku i konsystencji. Przygotowanie pysznego i efektownego wykończenia, jakim jest polewa na pierniki nie należy do trudnych i czasochłonnych zadań. Jak udekorować pierniki, aby wykonać piękne dekoracje? Na które wykończenie się zdecydować? Wszystko zależy tak naprawdę od upodobań, gdyż niezależnie, czy skorzystasz z polewy czekoladowej, czy też lukru, możesz wykreować wyjątkowe kompozycje. To także doskonała zabawa dla całej rodziny i okazja do twórczej działalności najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.