Jak ozdobić pierniki?

dekorowanie pierniczków

Często podczas pieczenia słodkości pojawiają się pytania, jak udekorować pierniki, albo skąd wziąć pomysły na ozdobienie pierników? Przychodzimy z pomocą – w poniższym artykule znajdziesz kilka porad oraz pomysły na ozdobienie pierników, które mogą być doskonałą inspiracją.

Okres przedświąteczny to czas nastrajania się przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas w wielu polskich domach pojawiają się najróżniejsze ozdoby, choinka, stroiki, a także świąteczne pierniczki i inne wypieki. Jednym z nieodłącznych elementów, a zarazem symboli związanych w ówczesnym wydarzeniem są właśnie pierniki. Często do pieczenia tych słodkości angażowana jest cała rodzina, a zwłaszcza najmłodsi – ozdabianie pierników to dla nich największa frajda i wydarzenie, na które czeka się niemal cały rok. 

Zatem jak ozdobić pierniki? Sposobów na dekorowanie pierniczków jest mnóstwo – można użyć:

  • posypki
  • lukru
  • brokatu
  • jadalnych ozdób
  • czekolady

Dekorowanie pierniczków

Doskonałym pomysłem na piękne dekorowanie pierniczków, będzie zrobienie domowego lukru. Proces ten nie jest skomplikowany, ani czasochłonny. Wystarczy wymieszać ze sobą:

  • białko jaja kurzego, 
  • cukier puder 
  • wodę

Istotne są tutaj proporcje oraz nasze upodobania – jeżeli lubimy więcej gęstego lukru na pierniczkach wystarczy dodać mniej wody. Natomiast, kiedy chcemy uzyskać rzadszy lukier na pierniczki – wystarczy więcej wody i otrzymamy efekt rozpływającego się lukru na naszych wypiekach. 

Świąteczne pierniczki nie mogą obejść się bez wyjątkowej i kreatywnej dekoracji. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia, bowiem na rynku dostępnych jest wiele przedmiotów ułatwiających ozdabianie. Można skorzystać z gotowych artykułów, które są w całości jadalne. Wystarczy nimi posypać pierniczki, lub misternie przykleić je do lukru. Warto zwrócić uwagę na skład tych produktów –istnieje wiele wyrobów, które dostosowane są do osób, dla których dieta bez laktozy jest codziennością. Lukier na pierniczki, który nie zawiera uczulających składników, dostępny jest na półkach popularnych sieci spożywczych.

ozdabianie pierniki

Pomysły na ozdabianie pierników nigdy się nie kończą. To doskonała forma zabawy dla maluchów i możliwość zaprezentowania swojej twórczości. Użyj rękawa cukierniczego – umieść w nim lukier i stwórz niesamowite kompozycje, postaci, czy też krajobrazy. Może chcesz narysować twarz świętego Mikołaja, lub Gwiazdę Betlejemską? Wystarczy odwzorować rysunek z gotowej fotografii, lub samodzielnie zrealizować swój pomysł. Bez obaw, im bardziej kreatywnie przyozdobisz pierniczki, tym większa będzie frajda oraz uznanie pozostałych domowników.

Jak ozdobić pierniki czekoladą?

Dla tych, którzy nie przepadają za dekoracjami z lukru, przedstawiamy wskazówki, jak ozdobić pierniki czekoladą. Warto rozpocząć, od rozpuszczenia ulubionej czekolady w kąpieli wodnej. Można także dodać do niej niewielką ilość masła lub oleju – takie rozwiązanie pozwoli na płynne pokrycie całej powierzchni wypieku. W przypadku bardziej szczegółowej dekoracji, można użyć pędzelka lub szpatułki. Doskonale również sprawdzi się strzykawka używana podczas wypieków cukierniczych, dzięki której wyczarujesz fantazyjne i estetyczne wzory. Przy przygotowaniu się do wykonania słodkości często jest potrzebne rozpuszczenie żelatyny, zastanawiamy się przy wypiekach jak rozpuścić żelatynę?

Ozdobienie pierników- pomysły

Pomysły na ozdobienie pierników zależą tak naprawdę od kreatywności. Najczęściej wybieranym produktem do dekoracji naszych wypieków jest lukier. Można użyć lukru zwykłego lub barwionego i stworzyć piękne, świąteczne kompozycje w kształcie choinki, mikołaja, gwiazdek, reniferów, czy też bombek. Często wykorzystuje się również bakalie, orzechy, lub kandyzowane owoce – stanowią idealne dopełnienie kreatywnej kompozycji. Fani czekolady również coraz chętniej sięgają po mleczne produkty, aby ozdobić nimi świąteczne pierniczki. Każdy sposób zdobienia przyczynia się do stworzenia niesamowicie pięknych i apetycznie wyglądających pierniczków. Można również miksować rodzaje zdobień – dla przykładu polewa czekoladowa pasuje doskonale do ozdobnych gwiazdek z masy jadalnej. Efektownie prezentuje się na wypiekach! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.